Niccolo Ubertalli a primit autorizatia BNR pentru postul de prim-vicepresedinte executiv al UniCredit Tiriac Bank
Niccolo Ubertalli, fost şef de cabinet pe vremea carismaticului CEO al grupului UniCredit Alessandro Profumo, a fost autorizat de Banca Naţională pe postul de prim-vicepreşedinte executiv şi membru al directoratului UniCredit Ţiriac Bank, a cincea bancă după active la sfârşitul lui 2012.
Poziţia de prim-vicepreşedinte a fost creată anul trecut pentru coordonarea afacerilor pe retail, consumer financing şi leasing în contextul unui plan de consolidare în bancă a ultimelor două segmente. Tot de anul trecut Răsvan Radu, CEO al băncii, a fost numit şi country chairman, devenind responsabil de întreg businessul italienilor de la UniCredit pe piaţa locală.
Ubertalli a fost trimis în România după o perioadă în care condusese activităţile internaţionale de consumer finance ale UniCredit Group.
Razvan Voican, Ziarul Financiar
Niciun comentariu
Adaugă părerea ta!