Formularul pentru cererea de acordare a ajutorului public judiciar – obligatoriu sau nu?

 

O practica a unor complete de la Judecatoria Craiova impune folosirea unui formular pentru cererile de acordare a ajutorului public judiciar. Se pare ca si alte instante folosesc astfel de formulare (ex. Judecatoria Salonta, Tribunalul Arad), chiar daca nu neaparat identice cu cel regasit la biroul de copiat acte de la instanta mentionata.
În acest articol verificam daca un asemenea formular are vreun fundament legal.

sala instantaAjutorul public judiciar este reglementat în dreptul intern prin OUG nr. 51/2008, act ce transpune Directiva 2003/8. Directiva mentioneaza la art. 16 doua formulare-tip: pentru cererile de asistenta judiciara si pentru transmiterea acestor cereri.
Ordonanta de urgenta prevede, de asemenea, necesitatea unui formular (v. art. 49 si anexa).

Problema nu este lamurita.

Formularul din directiva se refera la cererile care se încadreaza în domeniul de aplicare al acesteia: “litigiile transfrontaliere, în materie civila si comerciala indiferent de tipul instantei” (art. 1-2 din directiva).
Formularul din ordonanta de urgenta se refera tot la cereri în contextul stabilit de directiva: “Cererile pentru acordarea ajutorului public judiciar, formulate conform prezentului capitol (…)” (v. art. 49, Capitolul VI – “Reguli speciale privind acordarea ajutorului public judiciar cetatenilor statelor membre ale Uniunii Europene sau altor persoane care au domiciliul ori resedinta obisnuita pe teritoriul unui stat membru si formularea unei cereri de asistenta judiciara catre un alt stat membru al Uniunii Europene”). Chiar titlul formularului din anexa ordonantei de urgenta este clar: “FORMULAR pentru cererea de asistenta judiciara în alt stat membru al Uniunii Europene”.

Nu exista nicio prevedere referitoare la vreun formular pentru cererile subiectilor legii române, adresate instantelor din România.

Daca sunt respectate conditiile de fond (v. art. 14 din OUG nr. 51/2008 – mentionarea obiectului si a naturii procesului, a datelor personale ale solicitantului, indicarea starii materiale a acestuia, declaratia privind ajutorul public judiciar primit în ultimele 12 luni, înscrisurile doveditoare), cererea este valabil întocmita, nefiind necesara sau obligatorie utilizarea vreunui formular.
Sigur, pentru comoditate, solicitantul poate opta pentru expunerea informatiilor de mai sus si într-un formular, însa este în afara cadrului legii o amânare a judecatii doar pe motivul lipsei formularului, cât timp cererea deja depusa îndeplineste conditiile stabilite de OUG nr. 51/2008 si poate fi examinata în privinta temeiniciei. Avocat, Baroul Dolj, Alin-Cristian Clincea, juridice.ro

Cuvinte cheie: , , ,

 

Niciun comentariu

Adaugă părerea ta!

Adaugă părerea ta


 

Distribuie