Prognoza privind economia mondiala, inrautatita de FMI
Prognoza FMI privind cresterea economiei mondiale, de 3,3% pentru acest an, va fi înrautatita saptamâna urmatoare, ca urmare a încetinirii înregistrate în tarile cu economii emergente, a declarat directorul general al Fondului, Christine Lagarde.
„Am spus în aprilie ca are loc o recuperare în trei viteze, chiar trei viteze si jumatate, întrucât pusesem Japonia într-o catergorie usor separata. Economiile emergente cresc în medie cu 5,5%, un grup de economii incluzând SUA, Suedia, Elvetia, Australia, Canada si alte tari avanseaza cu circa 2%, în timp ce unele economii, cele din zona euro, stagneaza”, a spus Lagarde.
FMI a estimat în aprilie o crestere economica de 3,3% pentru economia mondiala si urmeaza sa publice marti noi date.
„Aveam o prognoza de circa 3,3%, dar, având în vedere ce se întâmpla pe pietele emergente, ma tem ca ar putea fi un pic mai scazuta. Nu dau o cifra, pentru ca datele vor fi publicate în doua zile, daca-mi aduc aminte corect, si nu vreau sa trag presul de sub picioarele economistului sef al FMI”, a adaugat Lagarde.
În aprilie, Fondul a modificat si prognoza privind economia zonei euro, anticipând o contractie de 0,3%, peste cea de 0,2% estimata în ianuarie.
Pentru economia mondiala, FMI a estimat în aprilie o crestere de 4% pentru 2014. Marius Oncu, mediafax.ro
Niciun comentariu
Adaugă părerea ta!