Duster a intrat pe piata din Indonezia
Micul SUV Duster a ajuns si pe îndepartata piata din Indonezia. Considerata strategica de producatorii auto din cauza potentialului sau, Indonezia are o populatie de 250 de milioane de locuitori si o densitate a parcului auto de numai 36 de vehicule pentru 1.000 de locuitori.
Modelul Duster, comercializat în Europa sub marca Dacia, a intrat, începând din aceasta luna, pe piata din Indonezia. Spre deosebire de zona europeana, în Indonezia, ca si în America de Sud, Duster este comercializat sub marca Renault. Conform oficialilor francezi, varianta Duster vânduta în Indonezia este asamblata local din componente SKD (semi-knockdown) provenite din India.
Fara a dori sa dea detalii despre vânzarile estimate în lunile ramase din 2013 sau în 2014, reprezentantii Renault s-au multumit sa declare ca piata indoneziana are un potential enorm. „Indonezia, al patrulea mare stat din lume, devine o piata-cheie pentru dezvoltarea Renault în regiunea Asia-Pacific. Rata mare de crestere a pietei auto de aici va alimenta cresterea grupului pe masura ce vom aduce tot mai multe modele care pot satisface dorintele clientilor indonezieni”, a declarat Jerome Stoll, directorul de vânzari si marketing al grupului Renault.
Pe lânga micul SUV Duster, francezii au demarat si comercializarea modelului Renault Koleos, care este importat din Coreea, si a sportivului Megane RS, adus din Spania. Reteaua de comercializare din Indonezia este operata de partenerul Renault, Indomobil, care promite deschiderea a nu mai putin de 45 de showroomuri pâna în 2016.
Potentialul pietei din Indonezia este cu adevarat mare daca avem în vedere ca în prezent exista doar 36 de vehicule pentru 1.000 de locuitori iar populatia depaseste 250 de milioane. Pentru comparatie, în Italia exista în prezent 610 autoturime/1.000 de locuitori, în Germania 525 autoturisme /1.000 de locuitori, iar în România – statul european cu cea mai mica densitate de masini – 203 autoturisme/1.000 de locuitori. Robert Stan, capital.ro
Niciun comentariu
Adaugă părerea ta!