Studentii vor program mai flexibil pentru a putea avea si un loc de munca
Uniunea Studentilor din România va propune un proiect de lege al internship-ului, care practic ar suplimenta stagiile de practica si prin care studentii ar capata experienta.
La Bucuresti, se desfasoara, la acest sfârsit de saptamâna, Congresul Studentilor din România, unde principala tema abordata este „Un nou model de societate pentru tineri”.
Presedintele Uniunii Studentilor din România, Loredana Urzica, a explicat, în aceasta dimineata, în direct, în rubrica Apel Matinal, la Radio România Actualitati, cum îsi vad tinerii locul în societate, în prezent, si ce vor ei de la viitor.
„Pe partea de educatie, principala problema este cea de facilitare a accesului pe piata muncii în continuare, de dezvoltare de competente în timpul facultatii si consiliere în cariera.
„Aici problema cea mai importanta unde ei si-au manifestat oarecum un grad de îngrijorare foarte mare mai este ca programa facultatilor este atât de încarcata si nu este flexibila, astfel încât sa permita tinerilor si studentilor sa aiba si un job”, a declarat presedintele Uniunii Studentilor din România, Loredana Urzica.
„Noi ne-am gândit si o sa propunem mâine un proiect de lege al internship-ului, care practic nu ar inlocui, dar ar suplimenta acele stagii de practica”, a mai spus Loredana Urzica.
Studentii practic ar trebui sa fie platiti pentru numarul de ore pe care le muncesc, iar companiile ar trebui sa aiba anumite facilitati fiscale pentru a-i angaja pe acestia, considera Loredana Urzica.
Uniunea Studentilor din România îsi doreste de la proiectul acesta sa îi activeze si pe tienri si sa îi transforme în cetateni activi, practic, care sa contribuie la dezvoltarea societatii, pentru ca altfel, se stie ca fiecare angajator cere experienta, „iar experienta nu ai cum sa capeti decat daca faci un internship”, sustine Loredana Urzica. Daniela Coman, romania-actualitati.ro
Niciun comentariu
Adaugă părerea ta!